دستگاه لیزر الکساندرایت

لیزر الکساندرایت


لیزرهای الکسنادرایت، لیزرهای حالت جامد کرومیوم بر پایه سیلیسیدریت کریستالی هستند  Cr3 +: BeAl2O4 اصطلاح Chrysoberyl (BeAl2O4) - Alexandrite (Cr + 3: BeAl2O4) یک سنگ قیمتی بسیار جذاب است.
در طبیعت سنگهای طبیعی  به نام الکساندریت وجود دارد، اما این سنگها برای استفاده در کریستال های لیزر به صورت مصنوعی و در فرم تک کریستالی با کیفیت کریستال بالا، با استفاده از روش رشد Czochralski اصلاح شده و تولید میشوند. یونهای Cr3 + که به لیزر فعال هستند یونهای آلومینیومی را در کریستال میزبان جایگزین می کنند؛ لیزرهای الکساندرایت لیزرهای vibronic هستند؛ به عبارت دیگر، فونونها و همچنین فوتونها در طول تولید، پخش می شوند. تنظیم طول موج توسط کنترل شعاع انرژی بین فونونها و فوتونها در طول تابش انجام می شود. لیزرهای الکساندرایت بطور کلی بیشتردر طیف بین 701 و 860 نانومتر تنظیم شده است. بخش کاربردی و اصلی این لیزر در محدوده 720 تا 800 نانومتر است
   علاوه بر قابلیت جذب عالی ، الکساندریت ویژگی های جذب سطحی R را در طول موج های نزدیک به 680 نانومتر هم دارد. در بهترین حالت در طول موج 75/0 میکرومتر، که در آن حداکثر لیزر و بازدهی دیافراگم میتواند به دست آید. الکساندریت یکی از اولین لیزرهای بود که در اواخر دهه 1970 کشف شد.
مهم ترین کاربرد لیزرهای الکساندرت، درماتولوژی است. به عنوان مثال، از این لیزرها برای حذف موهای زائد، از بین بردن خالکوبی و برای درمان رگه های قابل مشاهده پوستی(استریا)و  یا برطرف نمودن ضایعات رنگدانه ای پوست استفاده می شود. در مورد حذف مو، یک پالس لیزر ترجیحا در ریشه موانتقال پیدا میکند که گرمای حاصل از آن باعث از بین رفتن تدریجی این قسمت مو و فولیکول های موی اطراف آن می شود). با خنک کردن پوست در طول درمان، آسیب به اپیدرم کاهش می یابد. طول موج انتشاری یک لیزر الکساندایت نسبت به لیزر Nd: YAG برای از بین بردن موهای ضخیم ترمناسب تر است، اما خطر پوست آسیب دیده در صورت پوست تیره تر را افزایش می دهد. (بیشتر جذبی که در مو رخ میدهد در قسمت ملانین  مو می باشد
گذشته از موارد پیشرفته فوق این دستگاه دارای عملکردی توسعه یافته و جدید است بدین صورت که دستگاه لیزر الکساندریت می تواند پالس هایی پر انرژی با طول پالس کمتر از 2 میلی ثانیه  تا 0.2 میلی ثانیه تولید نماید که این مزیت فوق العاده و باور نکردنی برای جوان سازی پوست و درمان ضایعات رنگدانه بسیار موثراست.

دیدگاه

ثبت دیدگاه

برخی از خدمات ما